Kybernetické útoky sa v posledných rokoch stali každodennou výzvou pre firmy na Slovensku a v Českej republike. Nedávny prieskum odhalil šokujúci fakt – až 95 % podnikov zažilo v uplynulom roku aspoň jeden kybernetický útok. Tento trend poukazuje na to, že digitálne hrozby rastú a zasiahnuté sú firmy aj u nás.
Krízové plány ako nevyhnutnosť
Prekvapivým zistením je, že pätina firiem stále nemá vypracovaný krízový plán na zvládnutie kybernetických útokov. Takéto plány pritom umožňujú firmám rýchlejšie reagovať, minimalizovať škody a obnoviť prevádzku. Absencia týchto opatrení môže mať vážne následky, vrátane straty dát, výpadku systémov, či poškodenia dôvery zákazníkov.
Najslabší element
Aj napriek moderným technológiám, ktoré firmy nasadzujú na ochranu, zostáva najväčšou zraniteľnosťou ľudský faktor. Kliknutie na škodlivý odkaz alebo otvorenie podvodnej prílohy sú najčastejšími vstupnými bodmi pre útočníkov. Školenia zamerané na kybernetickú bezpečnosť sú preto nevyhnutné pre minimalizáciu rizika, ktoré vzniká z nevedomosti, či neopatrnosti zamestnancov.
Nedostatok odborníkov
Menej ako 30 % firiem zamestnáva odborníka na kybernetickú bezpečnosť. Tento nedostatok vedie k tomu, že mnohé organizácie nemajú kapacitu efektívne reagovať na rastúce hrozby. Externá spolupráca s bezpečnostnými firmami sa preto stáva dôležitým riešením.
Výsledky prieskumu ukazujú, že kyberútoky sú stále aktuálnejšou hrozbou. Firmy musia klásť dôraz na školenia, technológie a jasnú stratégiu obrany. Investícia do kybernetickej bezpečnosti nie je len otázkou ochrany, ale aj dlhodobej udržateľnosti podnikania.