Kyberšikanovanie / kyberšikana je forma šikany, ktorá sa vyskytuje online alebo prostredníctvom digitálnych technológií, vrátane sociálnych sietí, textových správ, e-mailov, online hier a ďalších online platforiem.

Ako kyberšikana vyzerá?

Pri kyberšikane dochádza k urážaniu, ohováraniu, vydieraniu či obťažovaniu tak ako pri šikane, len sa odohráva cez elektronickú komunikáciu a najmä v online prostredí. Toto prostredie však spôsobilo aj vznik niektorých ďalších a špecifických podôb kyberšikany, ako napríklad: 

Ako rozpoznať obeť kyberšikany?

Rozpoznať obeť šikany nemusí byť vôbec jednoduché a pri kyberšikane to platí dvojnásobne. Práve preto je dobré poznať najčastejšie prejavy, ktoré môžu signalizovať, že sa dané dieťa obeťou kyberšikany stalo.

Zmeny v používaní telefónu/počítača

Môže ísť napríklad o náhle vypnutie zariadenia pri priblížení sa dospelej osoby, neodôvodnené zníženie doby strávenej online, či opakované prezeranie správ/príspevkov.

Zmeny v socializovaní

Ďalším prejavom môže byť nezáujem o interakcie s rovesníkmi, vyhýbanie sa určitým skupinám alebo aj blízkym kamarátom.

Záškoláctvo

Predchádzajúci prejav môže viesť až ku záškoláctvu v snahe vyhnúť sa rovesníkom aj počas vyučovania.

Zmeny v komunikácii

Varovným signálom je aj znížená miera komunikácie s rodinou, učiteľmi alebo blízkymi dospelými osobami, vrátane tajností v rámci diskusie o online aktivitách.

Psychické ťažkosti

Ku spomínaným signálom sa môžu pridať aj iné prejavy psychických ťažkostí, ako napríklad problémy so spánkom, s jedlom, ako aj fyzické zdravotné ťažkosti (bolesti hlavy, žalúdočné problémy).

Prečo sa deti dopúšťajú kyberšikany?

Dôvody prečo sa deti na internete vzájomne šikanujú – teda dôvody vzniku kyberšikany – sú mnohé a s časom sa môžu meniť. Môže to súvisieť s ich osobnými skúsenosťami, sociálnym prostredím, či online interakciami. V rámci tohto emailu sa však pozrieme na 5 veľmi častých príčin, prečo deti začnú s kyberšikanou.

Nedostatok empatie

V prvom prípade môže ísť o nedostatok pochopenia – agresor môže konať bezohľadne a šikanovať iné osoby bez toho, aby si uvedomil závažnosť svojho správania. Dôležitým aspektom je, že agresor nevidí bezprostredné reakcie obete, preto je pre neho ľahšie ubližovať obeti bez vlastného negatívneho pocitu. 

Modelovanie správania

Deti môžu kopírovať správanie svojich rovesníkov alebo dokonca dospelých, ktorých vidia online. Ak vidia, že niekto kyberšikanuje ostatných, môžu to považovať za normálne správanie a napodobňovať ho. Pokiaľ si deti osvoja „modernosť šikany v online svete“, tak bude pre nich takáto forma šikany ľahkým zdrojom pre ublíženie iným. 

Vlastná skúsenosť

Ak dieťa je alebo bolo obeťou šikany v offline svete, môže sa následkom toho stať agresorom v online svete. Môže to pre neho byť forma úniku alebo forma vyjadrenia vlastnej frustrácie. Taktiež si to častokrát odôvodňuje ako pomstu voči tým, ktorí ich šikanujú v offline svete.

Pocit neviditeľnosti

Pozornosť je veľmi dôležitý aspekt pre mladých ľudí, čo znamená, že kyberšikanovanie môže byť zámienka, ako získať pozornosť alebo pocit moci nad ostatnými. Deti, ktoré majú nízke sebavedomie alebo sa cítia bezmocné a neviditeľné, môžu hľadať spôsoby, ako sa cítiť lepšie a to tým, že budú šikanovať ostatných online.

Využitie anonymity

Ďalším častým dôvodom je chýbajúci pocit osobnej zodpovednosti spôsobený rozsiahlymi možnosťami anonymity v online svete. Na internete sa deti cítia anonymnejšie a môžu sa tak  ochotnejšie zapájať do šikanovania, pretože si myslia, že ich činy nebudú mať žiadne následky.

Je tiež dôležité poznamenať, že dôvody, prečo sa deti zapájajú do šikanovania na internete môžu byť veľmi rozdielne a individuálne. Prevencia takéhoto šikanovania by mala zahŕňať vzdelávanie a podporu empatie, zvyšovanie digitálnej gramotnosti a vytváranie bezpečného a podporného online prostredia pre všetkých používateľov.

Prečo je kyberšikana nebezpečnejšia ako šikana?

Mnoho dospelých stále neberie kyberšikanu dostatočne vážne a argumentuje tým, že aj oni si v detstve šikanou prešli a neubudlo z nich. Kyberšikanu tak vidia len ako novú, modernejšiu formu šikany. 

Kyberšikana je však v mnohých ohľadoch nebezpečnejšia a môže mať ďalekosiahlejšie dopady na obeť, kvôli viacerým faktorom.

Nedohľadateľnosť agresora

Útočník môže byť takmer úplne anonymný a meniť “podobu” (napr. emailové adresy, profily na sociálnych sieťach) a je preto ťažšie ho dopátrať.

Nekontrolovateľné šírenie

Informácie a média uverejnené online sa šíria omnoho rýchlejšie ako v offline svete a majú tiež omnoho väčší dosah.

Nezmazateľnosť

Hanlivé fotografie, videá, komentáre, a pod. sa nedajú už nikdy úplne vymazať z internetu a môžu opakovane vyjsť na povrch a to aj o roky neskôr.

Nemožnosť úkrytu

Pri kyberšikanovaní sa nedá jednoducho zmeniť školu. Ak má obeť stále v nejakej miere používať digitálne technológie, agresor si ju vie stále nájsť.

Nedostatok pozornosti

Kyberšikana je ešte stále často zľahčovaná z pozície autorít, ako sú napríklad učitelia alebo rodičia, ktorí poznajú najmä šikanu v podobe fyzických útokov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *