Nová smernica EÚ NIS 2 (Network and Information Security Directive) zavádza prísne kybernetické opatrenia pre mnoho sektorov a tisícky subjektov. Ide o nariadenia, ktorých cieľom je zvýšiť odolnosť organizácií voči kybernetickým hrozbám. Účinnosť smernice začne už v tomto októbri a subjekty sa preto na nadchádzajúce zmeny musia čím skôr pripraviť. A čo vy – ste už na NIS 2 pripravení? Čítajte ďalej a možno nájdete odpoveď.

Rozšírená pôsobnosť a kategorizácia subjektov

Smernica NIS 2 rozširuje okruh subjektov zahrnutých do povinností kybernetickej bezpečnosti. Patria sem stredné a veľké podniky v sektoroch ako verejná správa, bankovníctvo, vodné hospodárstvo a až 15 ďalších. Nové rozdelenie na „kľúčové“ a „dôležité“ subjekty prináša rozdielne bezpečnostné požiadavky v závislosti od významu daného subjektu pre kyberbezpečnosť Slovenska a EÚ. Ďalšie informácie nájdete v tomto článku.

Kľúčové opatrenia pre bezpečnosť

1. Príprava na incidenty

Každá organizácia musí mať vypracované plány na zvládnutie kybernetických incidentov, ktoré obsahujú detailné postupy v prípade ohrozenia alebo útoku. Tieto plány by mali zahŕňať nielen detekciu a reakciu na incidenty, ale aj kroky na ich zmiernenie a obnovu prevádzky. Pravidelné testovanie a aktualizácia týchto postupov je nevyhnutná na zabezpečenie, že budú funkčné a efektívne aj pri najnovších typoch kybernetických hrozieb.

2. Nahlasovacie povinnosti

Podľa NIS 2 majú subjekty povinnosť nahlásiť každý významný kybernetický incident, a to v presne stanovených lehotách, zvyčajne do 24 až 72 hodín od jeho zistenia. Tieto hlásenia umožňujú rýchlejší zásah a spoluprácu medzi subjektom a príslušnými kontrolnými orgánmi.

3. Školenia a vzdelávanie zamestnancov

Na zabezpečenie dlhodobej kybernetickej odolnosti je nevyhnutné, aby všetci zamestnanci boli pravidelne školení v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Školenia im pomáhajú pochopiť aktuálne bezpečnostné hrozby, naučia ich identifikovať podozrivé aktivity a dodržiavať osvedčené postupy na ochranu dát.

4. Analýza rizík

Organizácie musia pravidelne vykonávať analýzu kybernetických rizík, aby dokázali identifikovať a vyhodnotiť slabé miesta svojich systémov. Táto analýza pomáha pri včasnom odhalení potenciálnych hrozieb, čím sa zvyšuje šanca na prevenciu kybernetických útokov.

5. Šifrovanie a dvojfaktorová autentifikácia

Bezpečnosť dát a prístupu k systémom je základom ochrany pred neoprávneným prienikom. Šifrovanie zaisťuje, že citlivé údaje sú chránené a čitateľné iba pre oprávnené osoby. Dvojfaktorová autentifikácia navyše zabezpečuje, že prístup k systémom a dátam je overený viacerými krokmi, čím sa eliminuje riziko zneužitia prístupových údajov. Viac sa o nariadeniach NIS 2 môžete dočítať aj v tomto staršom článku.

Dohľad a sankcie

Kontrolné orgány získavajú väčšie právomoci, aby zabezpečili súlad s NIS 2. Za nedodržanie povinností hrozia pokuty až do výšky 10 miliónov EUR alebo 2 % ročného obratu, čo kladie vysoké nároky na plnenie pravidiel.

Pre firmy je implementácia NIS 2 dôležitá nielen pre ochranu, ale aj pre zvýšenie dôveryhodnosti. Dodržiavanie týchto nových štandardov predstavuje významný krok k posilneniu kybernetickej bezpečnosti, ktorá je dnes nevyhnutná pre stabilné fungovanie v digitálnom svete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *